Ako sa správne starať o podlahu?

Denne po nej chodíme v papučiach či topánkach, hráme sa na nej s deťmi alebo našimi zvieracími miláčikmi. Raz týždenne ju umyjeme a niekoľkokrát povysávame. Ale naozaj to stačí? Aké prostriedky používať, aby nám podlaha v domácnosti vydržala čo najdlhšie krásna a bez poškodení? A čomu sa pri jej ošetrovaní vyhýbať?

Starostlivosť o podlahu sa môže zdať veľmi jednoduchá. Chytíme mop alebo vysávač a ide sa na vec. Lenže veci nie sú také, ako sa na prvý pohľad môžu zdať, a pre údržbu podlahy to platí dvakrát. Ošetrovanie závisí od konkrétneho materiálu, z ktorého je vyrobená. Čistiace prostriedky, ktoré používame na betónovú podlahu, nemôžeme použiť napríklad na drevo, pretože by nemuseli byť dostačujúce, alebo naopak, chemikálie obsiahnuté v prostriedku by mohli povrchovú úpravu drevenej podlahy poškodiť.

Podľa materiálu delíme podlahy na drevené, laminátové, korkové, bambusové, vinylové, podlahy z linolea, z PVC, kamenné a betónové podlahy. Dôležitým faktorom pri údržbe je aj to, či ide o vonkajšie alebo vnútorné podlahy.

Neexistuje žiadny presný návod, ako často by sa mala podlaha čistiť. Závisí od frekvencie a množstva znečistenia, kedy je potrebné nečistoty odstrániť, aby nedošlo k poškodeniu povrchovej úpravy. A ako sa o ňu starať? Dodržaním týchto odporúčaní predĺžite jej životnosť a pekný vzhľad.

Drevené podlahy

Nohy stoličiek a stolov by ste mali zabezpečiť plstenými podložkami, aby podlahu nepoškriabali. Zabráňte taktiež priamemu kontaktu podlahy s kovom, ktorý môže vyvolať chemické reakcie, vznik škvŕn či zafarbenie dreva. Všetky nečistoty na podlahe pôsobia ako brúsny papier, preto je dôležité pri vstupoch do domu či bytu umiestniť čistiace zóny na obuv. Pôsobenie vlhkosti a stojatej vody v podobe mokrých topánok či dáždnika je neprípustné. Zabráňte podobným situáciám, pretože môžu spôsobiť napučanie alebo farebné fľaky. Na čistenie a údržbu drevených podláh používajte vlhkú, dobre vyžmýkanú handru. Vždy majte pripravené dve vedrá: jedno na prostriedky na čistenie a druhé na čistú vodu, ktorú vymeňte zakaždým, keď je zašpinená. Na čistenie nepoužívajte mydlo alebo saponát. Zadovážte si výrobky špeciálne určené na drevenú podlahu, nikdy ju nečistite iba čistou vodou a handrou z mikrovlákna. Priebežné alebo údržbové čistenie je potrebné uskutočniť vždy, keď príde k znečisteniu podlahy. Hrubá špina sa odstráni mopom, plstenou metlou alebo vysávačom.

Betónové podlahy

O mikrocementovú betónovú podlahu sa netreba špeciálne starať. Vďaka jej štruktúre a sivej farbe bežné nečistoty a prach nie sú výrazne viditeľné, čo udržiava vzhľadovo čistú domácnosť aj v prípade, že sa vám včera nechcelo upratovať. Nakoľko podlaha je povrchovo špeciálne upravená, možno použiť bežne dostupné prípravky na podlahy. Podľa potreby ju následne stačí pretrieť mopom. „Na rozdiel od drevenej, bambusovej či inej podlahy, pri ktorých je pravdepodobné, že sa pri páde ťažkého predmetu poškodia, je betónová podlaha vysokoodolná, pretože mikrocementová stierka sa nanáša v siedmich vrstvách,“ konštatuje Miki Kasza z Renit beton. Má výhodu, že v prípade poškodenia nie je potrebné meniť celú podlahu. „Dá sa lokálne opraviť. Toto miesto, samozrejme, už nebude jednoliate, ako keď sa ťahá naraz celá plocha podlahy, ale svojou štruktúrou zapadne do celkového vzhľadu,“ vysvetľuje odborník. Betón má unikátne vlastnosti, je charakteristický aj tým, že má vysokú odolnosť voči mrazu, vode a vlhkosti. Je tiež ohňovzdorný a veľmi pevný. Aktuálne patrí k horúcim trendom interiérového vybavenia.

Samozrejme, o podlahu sa treba adekvátne starať, no niektorým poškodeniam, napríklad následkom pádu ťažkého predmetu, nie je možné celkom zabrániť. „Poistnú ochranu pre prípad poškodenia podlahy zabezpečí poistenie nehnuteľnosti. Poistná ochrana platí pre všetky typy podláh bez rozdielu, či ide o keramickú dlažbu, drevené parkety alebo laminátové podlahy. Medzi najčastejšie poistné hlásenia poškodenej podlahy, s ktorými sa na nás klienti obracajú, patria jednoznačne škody súvisiace s vodou – vytopenie práčky či vane, záplavy alebo atmosférické zrážky,“ upozorňuje Ing. Monika Poracká, manažérka produktového oddelenia poisťovne Aegon. Ak dôjde k poškodeniu podlahy, poisťovňa poskytne náhradu v zmysle preplatenia finančných nákladov, ktoré ste investovali do renovácie podlahovej plochy. Ak by však došlo k poškodeniu koberca, takúto škodu by si bolo možné nárokovať v rámci poistenia domácnosti, teda vnútorného vybavenia domu či bytu.

Miki Kasza z Renit beton
Monika Poracká, poisťovňa Aegon

Text a foto: PR

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!