Ako vybrať schody na pôjd?

Staviate dom, ktorý bude mať aj povalu? Chcete sa tam pohodlne a bezpečne dostať? Základom sú kvalitné pôjdové schody. Ako ich vybrať?

Ako vybrať schody na pôjd?
Ako vybrať schody na pôjd? (zdroj: komerčný článok)

Ako to už býva, keď niečo vyberáme, hľadíme na cenu. V prípade schodov na pôjd môže byť vodítkom, nemala by však byť na prvom mieste.

Viete, že základom schodov na povalu je kvalitný rám? Práve on stojí za ich ľahkým otváraním a zabezpečením výsuvných aj skladacích schodov.

Čo pri výbere schodov na pôjd nepodceniť?

Schody na povalu oddeľujú vykurovanú a nevykurovanú časť domu a majú jednu veľkú výhodu. Keď ich práve nepotrebujete, môžete ich zložiť a schovať za veko, ktoré je súčasťou stropu. Oproti klasickým schodom ich pravdepodobne nebudete využívať každý deň, napriek tomu by ste ich výber nemali brať na ľahkú váhu. Je potrebné vziať do úvahy rozmery, materiál, typ konštrukcie rebríka a tepelnú izoláciu.

Pozor na rozmery

Práve tie mnohí z nás podcenia. Najskôr si totiž pripravia otvor, kam schody plánujú nainštalovať a až potom si vyberajú schody. Potom narazia na to, že schody buď nezoženú, alebo ich vyjdú veľmi draho.

Prvým krokom by mal byť výber schodov a až potom príde na rad pripraviť otvor, kam ich nainštalovať. Základné rozmery sú 120×60 cm, 120×70 cm, 130×70 cm a 140 x 70 cm.
Okrem rozmerov otvoru je dôležité poznať aj silu stropu a svetlú výšku miestnosti.

Zameranie na materiál

Schody na pôjd sa najčastejšie vyrábajú z ocele a dreva, stretnúť sa môžete aj s kombináciou oboch materiálov. Ako to už býva, každý materiál má svoje výhody a nevýhody.

Oceľové schody na pôjd sú stabilnejšie, pevnejšie, nepodliehajú hnilobe a sú nehorľavé. Ich hmotnosť je oproti tým dreveným vyššia a keď bude veko zle tesniť, začnú sa rosiť a korodovať.

Viete, že pridaním alebo odobratím segmentov oceľových schodíkov zmeníte ich dĺžku a uhol sklonu rebríka?

Podkrovné schody z dreva sú ľahšie a na pohľad krajšie. Treba ale počítať s tým, že drevo vysychá a je náročnejšie na údržbu. Povrch drevených schodov na povalu je potrebné ošetriť impregnáciou alebo ochranným náterom, musíte ich tiež chrániť pred plesňami a drevokazom.

Na výber máte medzi skladacími rebríkmi a tými sťahovacími. Aký je medzi nimi rozdiel?

Skladacie rebríky sú z troch alebo štyroch dielov uložených na veku, ktoré sa pri manipulácii skladajú na seba. Ich výška je štandardne daná. Potrebujete ich kratšie? Rebrík môžete prerezať.

Sťahovacím rebríkom sa často prezýva nožnicové a sú vyrobené z oceľových lisovaných segmentov, ktoré sú poskladané ako pružina alebo harmonika. Podľa potreby ich môžete natiahnuť a stiahnuť. Výšku rebríku potom regulujete pridaním alebo uberaním jednotlivých segmentov. S tým súvisí aj zmena uhla sklonu.

Náš tip: Pozor aj na spôsob ukotvenia. Pri schodoch s dreveným rámom je typické bočné kotvenie, pri oceľových schodoch potom kotvenie v rohoch.

Ako je to s tepelnou izoláciou?

Keďže schodíky na pôjd zaisťujú presun do neizolovaných a nevykurovaných priestorov, ktoré priamo susedia s tými vykurovanými, je potrebné vziať do úvahy aj teplotné rozdiely v oboch miestach. Hlavne v zime. Kto by túžil po tom, aby mu doma skrz schodíky ťahalo?

Na trhu nájdete schody s izoláciou od 20 do 200 milimetrov. Ideálne sú zateplené podkrovné schody, ktoré môžete bez obáv namontovať aj v pasívnom alebo nízkoenergetickom dome.

Komerčný článok

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!